What calculation would solve this story problem?
A woman paid $4.80 for 3/4 of a pound of candy. How much does the candy cost, per pound?
A) (4.80 ÷ 4) × 4
B) 4.80 × 3/4
C) 4.80 ÷ 3/4
D) 4.80 + 0.75
Correct Answer:
Verified
Q35: The stagecoach robbers have a 12-mile head
Q36: Tell what 8
Q37: Division involving only positive numbers always gives
Q38: What calculation would solve this story problem?
Cheese
Q39: What calculation would solve this story problem?
George
Q41: Tuna costs 70¢ a can at Store
Q42: One day, Joe's old car used 5/8
Q43: One day, Joe's old car used
Q44: How many portions of 2/3 a pound
Q45: Following are three students' solutions to 9/16
Unlock this Answer For Free Now!
View this answer and more for free by performing one of the following actions
Scan the QR code to install the App and get 2 free unlocks
Unlock quizzes for free by uploading documents