Solved

Use the Table with Data for Maria and Jose to Answer

Question 20

Multiple Choice

Use the table with data for Maria and Jose to answer the question.
If Jose charges $8, then Maria's best price would be _____, and she would earn _____
 Table: Maria and Jose Produce Strawberry Jam \text { Table: Maria and Jose Produce Strawberry Jam }
 Jose charges $8 per  jar.  Jose charges $4 per jar.  Maria charges $8 per  jar.  Maria earns $200, and  Jose earns $180. Maria earns $50, and  Jose earns $280. Maria charges $4 per  jar.  Maria earns $300, and  Jose earns $40. Maria earns $180, and  Jose earns $150.\begin{array}{|l|l|l|}\hline & {\begin{array}{c}\text { Jose charges } \$ 8 \text { per } \\\text { jar. }\end{array}} & \text { Jose charges } \$ 4 \text { per jar. } \\\hline \begin{array}{l}\text { Maria charges } \$ 8 \text { per } \\\text { jar. }\end{array} & \begin{array}{l}\text { Maria earns } \$ 200 \text {, and } \\\text { Jose earns } \$ 180 .\end{array} & \begin{array}{l}\text { Maria earns } \$ 50 \text {, and } \\\text { Jose earns } \$ 280 .\end{array} \\\hline \begin{array}{l}\text { Maria charges } \$ 4 \text { per } \\\text { jar. }\end{array} & \begin{array}{l}\text { Maria earns } \$ 300 \text {, and } \\\text { Jose earns } \$ 40 .\end{array} & \begin{array}{l}\text { Maria earns } \$ 180 \text {, and } \\\text { Jose earns } \$ 150 .\end{array} \\\hline\end{array}


A) $8; $200
B) $8; $50
C) $4; $300
D) $4; $180

Correct Answer:

verifed

Verified

Unlock this answer now
Get Access to more Verified Answers free of charge

Related Questions

Unlock this Answer For Free Now!

View this answer and more for free by performing one of the following actions

qr-code

Scan the QR code to install the App and get 2 free unlocks

upload documents

Unlock quizzes for free by uploading documents