Solved

In 1993 the Government Standardized the Way in Which Nutrition

Question 17

Multiple Choice

In 1993 the government standardized the way in which nutrition information was presented on the labels of most packaged food products. The figure shows a standardized food label from a package of cookies that I ate at lunch the day I was writing the problems for this problem set. Use the information in the figure to answer the following question. In 1993 the government standardized the way in which nutrition information was presented on the labels of most packaged food products. The figure shows a standardized food label from a package of cookies that I ate at lunch the day I was writing the problems for this problem set. Use the information in the figure to answer the following question.   If I paid $0.50 for the package of cookies, how much did each cookie cost? A) $0.75 B) $0.07 C) $0.05 D) $0.02 E) none of these If I paid $0.50 for the package of cookies, how much did each cookie cost?


A) $0.75
B) $0.07
C) $0.05
D) $0.02
E) none of these

Correct Answer:

verifed

Verified

Unlock this answer now
Get Access to more Verified Answers free of charge

Related Questions

Unlock this Answer For Free Now!

View this answer and more for free by performing one of the following actions

qr-code

Scan the QR code to install the App and get 2 free unlocks

upload documents

Unlock quizzes for free by uploading documents