Multiple Choice
Refer to the accompanying cost table. If a competitive firm faced with these costs finds that it can sell its product at $60 per unit, it will
A) produce 5 units and incur a loss of $50.
B) produce 6 units and incur a loss of $30.
C) produce 7 units and realize a profit of $32.
D) close down in the short run.
Correct Answer:
Verified
Related Questions