Solve the problem.
-A tour group split into two groups when waiting in line for food at a fast food counter. The first groupbought 7 slices of pizza and 4 soft drinks for $31.35. The second group bought 5 slices of pizza and 5 softdrinks for $26.40. How much does one slice of pizza cost?
A) $3.41 per slice of pizza
B) $1.87 per slice of pizza
C) $2.91 per slice of pizza
D) $2.37 per slice of pizza
Correct Answer:
Verified
Q20: Solve the system of equations by substitution.
-
Q21: Solve the problem.
-An 8-cylinder Crown Victoria gives
Q22: Solve the system of equations. If the
Q23: Write the word or phrase that best
Q24: Write the word or phrase that best
Q26: Solve the system of equations by elimination.
-
Q27: Write the word or phrase that best
Q28: Solve the system of equations. [Hint: Let
Q29: Solve the system of equations by elimination.
-
Q30: Solve the system of equations by elimination.
-
Unlock this Answer For Free Now!
View this answer and more for free by performing one of the following actions
Scan the QR code to install the App and get 2 free unlocks
Unlock quizzes for free by uploading documents