Solved

Find the System of Equations to Model the Problem

Question 44

Multiple Choice

Find the system of equations to model the problem. DO NOT SOLVE THIS SYSTEM.
-Hurst's Feed & Seed sold to one customer 5 bushels of wheat, 2 of corn, and 3 of rye, for $31.00. To another customer he sold 2 bushels of wheat, 3 of corn, and 5 of rye, for $27.60. To a third customer he sold 3 bushels of wheat, 5 of corn, and
2 of rye for $32.70. What was the price per bushel for each of the different grains?
Let x represent the price per bushel for wheat, y the price per bushel for corn, and z the price per bushel for rye.


A) Find the system of equations to model the problem. DO NOT SOLVE THIS SYSTEM. -Hurst's Feed & Seed sold to one customer 5 bushels of wheat, 2 of corn, and 3 of rye, for $31.00. To another customer he sold 2 bushels of wheat, 3 of corn, and 5 of rye, for $27.60. To a third customer he sold 3 bushels of wheat, 5 of corn, and 2 of rye for $32.70. What was the price per bushel for each of the different grains? Let x represent the price per bushel for wheat, y the price per bushel for corn, and z the price per bushel for rye. A)    B)    C)    D)
B) Find the system of equations to model the problem. DO NOT SOLVE THIS SYSTEM. -Hurst's Feed & Seed sold to one customer 5 bushels of wheat, 2 of corn, and 3 of rye, for $31.00. To another customer he sold 2 bushels of wheat, 3 of corn, and 5 of rye, for $27.60. To a third customer he sold 3 bushels of wheat, 5 of corn, and 2 of rye for $32.70. What was the price per bushel for each of the different grains? Let x represent the price per bushel for wheat, y the price per bushel for corn, and z the price per bushel for rye. A)    B)    C)    D)
C) Find the system of equations to model the problem. DO NOT SOLVE THIS SYSTEM. -Hurst's Feed & Seed sold to one customer 5 bushels of wheat, 2 of corn, and 3 of rye, for $31.00. To another customer he sold 2 bushels of wheat, 3 of corn, and 5 of rye, for $27.60. To a third customer he sold 3 bushels of wheat, 5 of corn, and 2 of rye for $32.70. What was the price per bushel for each of the different grains? Let x represent the price per bushel for wheat, y the price per bushel for corn, and z the price per bushel for rye. A)    B)    C)    D)
D) Find the system of equations to model the problem. DO NOT SOLVE THIS SYSTEM. -Hurst's Feed & Seed sold to one customer 5 bushels of wheat, 2 of corn, and 3 of rye, for $31.00. To another customer he sold 2 bushels of wheat, 3 of corn, and 5 of rye, for $27.60. To a third customer he sold 3 bushels of wheat, 5 of corn, and 2 of rye for $32.70. What was the price per bushel for each of the different grains? Let x represent the price per bushel for wheat, y the price per bushel for corn, and z the price per bushel for rye. A)    B)    C)    D)

Correct Answer:

verifed

Verified

Unlock this answer now
Get Access to more Verified Answers free of charge

Related Questions

Unlock this Answer For Free Now!

View this answer and more for free by performing one of the following actions

qr-code

Scan the QR code to install the App and get 2 free unlocks

upload documents

Unlock quizzes for free by uploading documents