Junior Company currently buys 30,000 units of a part used to manufacture its product at $40 per unit. Recently the supplier informed Junior Company that a 20% increase will take effect next year. Junior has some additional space and could produce the units for the following per-unit costs (based on 30,000 units):
If the units are purchased from the supplier, $200,000 of fixed costs will continue to be incurred. In addition, the plant can be rented out for $20,000 per year if the parts are purchased externally.
Required: Should Junior Company buy the part externally or make it internally?
Correct Answer:
Verified
View Answer
Unlock this answer now
Get Access to more Verified Answers free of charge
Q137: Victor's Detailing customers would be willing to
Q147: Fester Company was making a product for
Q153: Teller Company has designed a caller ID
Q156: Figure 13-10.
Goutam Company prints a variety of
Q159: Kara Ring owns a successful flower shower
Q163: Why does a special order decision frequently
Q164: Classy Carry manufactures two types of handbags,
Q165: Auden makes three types of vitamin supplements,
Q168: The managers of Computer World are trying
Q169: The Exchange Company is in the process
Unlock this Answer For Free Now!
View this answer and more for free by performing one of the following actions
Scan the QR code to install the App and get 2 free unlocks
Unlock quizzes for free by uploading documents