Leonesio Corporation makes a product that uses a material with the following standards: The company budgeted for production of 3,100 units in August, but actual production was 3,200 units. The company used 27,600 kilos of direct material to produce this output. The company purchased 29,000 kilos of the direct material at a total cost of $118,900. The direct materials purchases variance is computed when the materials are purchased.The materials price variance for August is:
A) $2,900 Unfavorable
B) $2,624 Unfavorable
C) $2,900 Favorable
D) $2,624 Favorable
Correct Answer:
Verified
Q95: Leonesio Corporation makes a product that uses
Q96: Solly Corporation produces a product for national
Q97: Solly Corporation produces a product for national
Q98: The following materials standards have been established
Q99: The Bowden Corporation makes a single product.
Q101: Pippin Incorporated has provided the following data
Q102: Pippin Incorporated has provided the following data
Q103: Dirickson Incorporated has provided the following data
Q104: Dirickson Incorporated has provided the following data
Q105: Ravena Labs., Incorporated makes a single product
Unlock this Answer For Free Now!
View this answer and more for free by performing one of the following actions
Scan the QR code to install the App and get 2 free unlocks
Unlock quizzes for free by uploading documents