Solved

Sardi Incorporated Is Considering Whether to Continue to Make a Component

Question 117

Multiple Choice

Sardi Incorporated is considering whether to continue to make a component or to buy it from an outside supplier. The company uses 14,200 of the components each year. The unit product cost of the component according to the company's cost accounting system is given as follows: Sardi Incorporated is considering whether to continue to make a component or to buy it from an outside supplier. The company uses 14,200 of the components each year. The unit product cost of the component according to the company's cost accounting system is given as follows:   Assume that direct labor is a variable cost. Of the fixed manufacturing overhead, 30% is avoidable if the component were bought from the outside supplier. In addition, making the component uses 1 minutes on the machine that is the company's current constraint. If the component were bought, time would be freed up for use on another product that requires 2 minutes on this machine and that has a contribution margin of $6.40 per unit.When deciding whether to make or buy the component, what cost of making the component should be compared to the price of buying the component? (Round your intermediate calculations to 2 decimal places.)  A)  $27.80 per unit B)  $24.00 per unit C)  $21.24 per unit D)  $24.44 per unit Assume that direct labor is a variable cost. Of the fixed manufacturing overhead, 30% is avoidable if the component were bought from the outside supplier. In addition, making the component uses 1 minutes on the machine that is the company's current constraint. If the component were bought, time would be freed up for use on another product that requires 2 minutes on this machine and that has a contribution margin of $6.40 per unit.When deciding whether to make or buy the component, what cost of making the component should be compared to the price of buying the component? (Round your intermediate calculations to 2 decimal places.)


A) $27.80 per unit
B) $24.00 per unit
C) $21.24 per unit
D) $24.44 per unit

Correct Answer:

verifed

Verified

Unlock this answer now
Get Access to more Verified Answers free of charge

Related Questions

Unlock this Answer For Free Now!

View this answer and more for free by performing one of the following actions

qr-code

Scan the QR code to install the App and get 2 free unlocks

upload documents

Unlock quizzes for free by uploading documents