Jetison Industries makes batches of custom novelty items for companies to give away at career fairs.Job X24 for Xcel Corporation consists of 2,000 pens that light up inside the pen base when you write.In addition, the name and address of Xcel Corp.is printed on the pens.Direct material for these pens amount to $1,500; direct labor is $2,800; and manufacturing overhead is $1,600.Based on this information, what is the cost per pen for Job X24?
A) $1.40
B) $2.95
C) $3.39
D) $3.95
E) $4.40
Correct Answer:
Verified
Q23: Which of the following is the correct
Q27: Metalica Company applies overhead based on machine
Q32: The process of assigning overhead costs to
Q41: Which of the following statements about materials
Q42: Farrina Manufacturing uses a predetermined overhead application
Q51: Electricity costs that were incurred by a
Q52: A review of a company's Work-in-Process Inventory
Q54: Manufacturing overhead:
A)includes direct materials, indirect materials, indirect
Q61: The estimates used to calculate the predetermined
Q62: Boston, Inc.applies manufacturing overhead at the rate
Unlock this Answer For Free Now!
View this answer and more for free by performing one of the following actions
Scan the QR code to install the App and get 2 free unlocks
Unlock quizzes for free by uploading documents