Solve the problem.
-A tour group split into two groups when waiting in line for food at a fast food counter. The first group bought 8 slices of pizza and 6 soft drinks for $31.68. The second group bought 5 slices of pizza and 4 soft drinks for $ 20.22. How much does one slice of pizza cost?
A) $2.18 per slice of pizza
B) $1.68 per slice of pizza
C) $2.20 per slice of pizza
D) $2.70 per slice of pizza
Correct Answer:
Verified
Q28: Use the substitution method or the elimination
Q29: Solve the problem.
-The Paperback Trader is a
Q30: Use the substitution method or the elimination
Q31: Determine if the given ordered triple
Q32: Determine if the given ordered triple
Q34: Use the substitution method or the
Q35: Use the substitution method or the
Q36: Use the substitution method or the
Q37: Solve the system of equations by
Q38: Solve the system of equations by elimination.
-2x
Unlock this Answer For Free Now!
View this answer and more for free by performing one of the following actions
Scan the QR code to install the App and get 2 free unlocks
Unlock quizzes for free by uploading documents