Decide which of the two given prices is the better deal.
-You can buy laundry product in a 30-ounce bottle for $6.00 or in a 24-ounce bottle for $4.08.
A) 24-ounce bottle for $4.08
B) 30-ounce bottle for $6.00
C) not enough information
D) equal value
Correct Answer:
Verified
Q121: Identify the units you would expect
Q122: Convert the common fraction into decimal
Q123: Solve the problem.
-Recently, one U.S. dollar was
Q124: Convert the temperature, as indicated. Round your
Q125: Use units to help you answer
Q127: Solve the problem.
-A column has a
Q128: Convert the temperature, as indicated. Round
Q129: Solve the problem.
-A field is 150
Q130: Solve the problem.
-How many cubic inches
Q131: Write as a common fraction.
-0.0002
A)
Unlock this Answer For Free Now!
View this answer and more for free by performing one of the following actions
Scan the QR code to install the App and get 2 free unlocks
Unlock quizzes for free by uploading documents