Solve the problem.
-A tour group split into two groups when waiting in line for food at a fast food counter. The first group bought 8 slices of pizza and 4 soft drinks for $34.72. The second group bought 5 slices of pizza and 5 soft drinks for $
26) 50. How much does one slice of pizza cost?
A) $2.42 per slice of pizza
B) $2.88 per slice of pizza
C) $3.38 per slice of pizza
D) $1.92 per slice of pizza
Correct Answer:
Verified
Q53: Solve the system by the addition
Q54: Solve the problem.
-One number is 2 less
Q55: Solve the system by the addition
Q56: Solve the system by the addition
Q57: Solve the system by the addition
Q59: Solve the system by the addition
Q60: Solve the system by the addition
Q61: Solve the system by the best
Q62: Solve the system by the best
Q63: Solve the system by the best
Unlock this Answer For Free Now!
View this answer and more for free by performing one of the following actions
Scan the QR code to install the App and get 2 free unlocks
Unlock quizzes for free by uploading documents