Solved

Solve the Problem. -Jumps Delivers Only Cheese Pizzas. Their 15-Inch Round Pizza Is

Question 180

Multiple Choice

Solve the problem.
-Jumps delivers only cheese pizzas. Their 15-inch round pizza is $7.99 and their new square 2-foot By 2-foot pizza is also $7.99. If $2.00 is taken off every order of the square pizza, which is the Better buy? What is the price per square inch of the better buy? (Use 3.14 for π.)


A) 2-foot square; $1.50
B) 15-inch round; $0.05
C) 15-inch round; $0.01
D) 2-foot square; $0.01

Correct Answer:

verifed

Verified

Unlock this answer now
Get Access to more Verified Answers free of charge

Related Questions

Unlock this Answer For Free Now!

View this answer and more for free by performing one of the following actions

qr-code

Scan the QR code to install the App and get 2 free unlocks

upload documents

Unlock quizzes for free by uploading documents