Solved

The Costs of Materials Consumed in Producing Good Units in the Production

Question 124

Multiple Choice

The costs of materials consumed in producing good units in the Production Department of Jacobs Company were $38,000 and $39,125 for June and July, respectively. The number of equivalent units produced in June and July was 4,000 and 4,250, respectively. Which of the following best describes the change in the cost of materials between the two months?


A) The cost of materials decreased by $0.29 per unit, indicating an improvement.
B) The cost of materials increased by $1,125, indicating an unfavorable change.
C) The cost of materials increased by $0.28 per unit, indicating an unfavorable change
D) The cost of materials increased by $0.88 per unit, indicating an unfavorable change.

Correct Answer:

verifed

Verified

Unlock this answer now
Get Access to more Verified Answers free of charge

Related Questions

Unlock this Answer For Free Now!

View this answer and more for free by performing one of the following actions

qr-code

Scan the QR code to install the App and get 2 free unlocks

upload documents

Unlock quizzes for free by uploading documents