Translate into an equation: The cost of V ounces at $4 per ounce is $196.
A) 4V = 196
B) 4 + V = 196
C) V − 4 = 196
D) 196V = 4
Correct Answer:
Verified
Q17: To solve an equation means to find
Q18: Solve the equation: 7a + 53 =
Q19: A(n) _ is a mathematical statement describing
Q20: Solve the equation:
Q21: Luis and Berto sell TVs. Last month
Q23: George and Lee Sung sell stereos. Last
Q24: Translate into an equation: A number
Q25: If Samantha earns $225.00 for 6.25 hours
Q26: Translate into an equation: A number increased
Q27: If a car can travel 504 miles
Unlock this Answer For Free Now!
View this answer and more for free by performing one of the following actions
Scan the QR code to install the App and get 2 free unlocks
Unlock quizzes for free by uploading documents