Solved

Last Year, Jane Spent All of Her Income to Purchase

Question 150

Multiple Choice

Last year, Jane spent all of her income to purchase 200 units of corn at $5 per unit. This year, she spent all of her income to purchase 180 units of corn at $6 per unit.


A) Jane's nominal income and real income decreased this year.
B) Jane's nominal income decreased this year, but her real income increased.
C) Jane's nominal income and real income increased this year.
D) Jane's nominal income increased this year, but her real income decreased.

Correct Answer:

verifed

Verified

Unlock this answer now
Get Access to more Verified Answers free of charge

Related Questions

Unlock this Answer For Free Now!

View this answer and more for free by performing one of the following actions

qr-code

Scan the QR code to install the App and get 2 free unlocks

upload documents

Unlock quizzes for free by uploading documents