Multiple Choice
Donald produces nails at a cost of $200 per ton.If he sells the nails for $350 per ton,his producer surplus per ton is
A) $150.
B) $200.
C) $350.
D) $550.
Correct Answer:
Verified
Related Questions
Donald produces nails at a cost of $200 per ton.If he sells the nails for $350 per ton,his producer surplus per ton is
A) $150.
B) $200.
C) $350.
D) $550.
Correct Answer:
Verified