Use the following information for questions
Nielson Corp. sells its product for $6,600 per unit. Variable costs per unit are: manufacturing, $3,600, and selling and administrative, $75. Fixed costs are: $18,000 manufacturing overhead, and $24,000 selling and administrative. There was no beginning inventory at 1/1/15. Production was 20 units per year in 2018-2020. Sales were 20 units in 2018, 16 units in 2019, and 24 units in 2020.
-Income under absorption costing for 2019 is
A) $4,800.
B) $8,400.
C) $9,600.
D) $13,200.
Correct Answer:
Verified
Q99: A company with a higher contribution margin
Q100: Use the following information for questions
Sprinkle
Q101: Net income under absorption costing is gross
Q102: The manufacturing cost per unit for absorption
Q103: Net income under variable costing is contribution
Q105: Which of the following is a potential
Q106: Use the following information for questions
Nielson
Q107: Some fixed manufacturing overhead costs of the
Q108: Use the following information for questions
Nielson
Q109: Management may be tempted to overproduce when
Unlock this Answer For Free Now!
View this answer and more for free by performing one of the following actions
Scan the QR code to install the App and get 2 free unlocks
Unlock quizzes for free by uploading documents