Reason Food Store has 4,000 pounds of raw pork approaching its expiration date.Each pound has a cost of $4.50.The pork could be sold 'as is' for $3.00 per pound to the dog food processing plant, or roasted and sold in the deli.The cost of roasting the pork will be $2.80 per pound and each pound could be sold for $6.50.What should be done with the pork and why?
A) The pork should be thrown away since there will be a loss with each of the other alternatives.
B) The pork should be processed further since the sales price increases by $3.50 per pound and the cost only increases by $2.80 per pound.
C) The pork should be sold 'as is' since there is no reason to put more cost into a product that is already selling below its $4.50 cost.
D) It does not matter which option is undertaken since all alternatives result in a loss.
Correct Answer:
Verified
Q87: Wedding Supply is trying to decide
Q88: Zanatech's market for its remote control has
Q89: Winton Corporation currently makes rolls for
Q90: Sanders Toys is beginning to manufacture
Q91: Wedding Supply is trying to decide
Q93: Zanatech's market for its remote control has
Q94: Diamond Brands manufactures rice, wheat, and
Q95: Diamond Brands manufactures rice, wheat, and
Q96: State University is considering hiring an
Q97: Macho Sports Company sells soccer and
Unlock this Answer For Free Now!
View this answer and more for free by performing one of the following actions
Scan the QR code to install the App and get 2 free unlocks
Unlock quizzes for free by uploading documents