Dillon has a standard of 2 hours of labor per unit at $12 per hour. In producing 2000 units Dillon used 3850 hours of labor at a total cost of $46970. Dillon's labor price variance is
A) $770 U.
B) $800 U.
C) $1030 F.
D) $1930 F.
Correct Answer:
Verified
Q129: The predetermined overhead rate for Zane Company
Q130: Atkins Inc. produces a product requiring 8
Q131: Dillon has a standard of 1.5 pounds
Q132: The standard direct labor cost for producing
Q133: The predetermined overhead rate for Zane Company
Q135: Shipp Inc. manufactures a product requiring two
Q136: Clark Company manufactures a product with a
Q137: All Urban Company produces a product requiring
Q138: A company developed the following per unit
Q139: Which of the following is true?
A) The
Unlock this Answer For Free Now!
View this answer and more for free by performing one of the following actions
Scan the QR code to install the App and get 2 free unlocks
Unlock quizzes for free by uploading documents