Dillon has a standard of 1.5 pounds of materials per unit at $6 per pound. In producing 2000 units Dillon used 3100 pounds of materials at a total cost of $18135. Dillon's materials price variance is
A) $135 U.
B) $465 F.
C) $600 F.
D) $1050 F.
Correct Answer:
Verified
Q121: Which one of the following describes the
Q122: Clark Company manufactures a product with a
Q123: Dillon has a standard of 2 hours
Q124: The total overhead variance is the difference
Q125: Denmark Corporation's variance report for the purchasing
Q127: Dillon has a standard of 2 hours
Q128: Dillon has a standard of 1.5 pounds
Q129: The predetermined overhead rate for Zane Company
Q130: Atkins Inc. produces a product requiring 8
Q131: Dillon has a standard of 1.5 pounds
Unlock this Answer For Free Now!
View this answer and more for free by performing one of the following actions
Scan the QR code to install the App and get 2 free unlocks
Unlock quizzes for free by uploading documents