Use the following information for questions
Nielson Corp. sells its product for $6,600 per unit. Variable costs per unit are: manufacturing, $3,600, and selling and administrative, $75. Fixed costs are: $18,000 manufacturing overhead, and $24,000 selling and administrative. There was no beginning inventory at 1/1/15. Production was 20 units per year in 2015-2017. Sales were 20 units in 2015, 16 units in 2016, and 24 units in 2017.
-Income under absorption costing for 2016 is
A) $4,800.
B) $8,400.
C) $9,600.
D) $13,200.
Correct Answer:
Verified
Q82: Use the following information for questions
Sprinkle
Q85: Variable costing
A) is used for external reporting
Q100: Use the following information for questions
Sprinkle
Q101: Net income under absorption costing is gross
Q102: The manufacturing cost per unit for absorption
Q109: Use the following information for questions
Nielson
Q111: Use the following information for questions
Sprinkle
Q112: When production exceeds sales,
A) ending inventory under
Q112: If a division manager's compensation is based
Q114: Net income under absorption costing is higher
Unlock this Answer For Free Now!
View this answer and more for free by performing one of the following actions
Scan the QR code to install the App and get 2 free unlocks
Unlock quizzes for free by uploading documents