Use the following information for questions
Sprinkle Co. sells its product for $60 per unit. During 2019, it produced 60,000 units and sold 50,000 units (there was no beginning inventory) . Costs per unit are: direct materials $15, direct labor $9, and variable overhead $3. Fixed costs are: $720,000 manufacturing overhead, and $90,000 selling and administrative expenses.
-Cost of goods sold under absorption costing is
A) $1,350,000.
B) $1,620,000.
C) $1,950,000.
D) $1,560,000.
Correct Answer:
Verified
Q95: Use the following information for questions
Sprinkle
Q96: Which cost is charged to the product
Q97: When a company assigns the costs of
Q98: A cost structure which relies more heavily
Q99: A company with a higher contribution margin
Q101: Net income under absorption costing is gross
Q102: The manufacturing cost per unit for absorption
Q103: Net income under variable costing is contribution
Q104: Use the following information for questions
Nielson
Q105: Which of the following is a potential
Unlock this Answer For Free Now!
View this answer and more for free by performing one of the following actions
Scan the QR code to install the App and get 2 free unlocks
Unlock quizzes for free by uploading documents