Use the following information for questions
Sprinkle Co. sells its product for $60 per unit. During 2019, it produced 60,000 units and sold 50,000 units (there was no beginning inventory) . Costs per unit are: direct materials $15, direct labor $9, and variable overhead $3. Fixed costs are: $720,000 manufacturing overhead, and $90,000 selling and administrative expenses.
-The per unit manufacturing cost under variable costing is
A) $24.
B) $27.
C) $39.
D) $40.
Correct Answer:
Verified
Q77: A shift from low-margin sales to high-margin
Q78: Use the following information for questions.
Roosevelt Corporation
Q79: Use the following information for questions
Swanson
Q80: The sales mix percentages for Novotna's Boston
Q81: The margin of safety ratio
A) is computed
Q83: Only direct materials, direct labor, and variable
Q84: Use the following information for questions
Sprinkle
Q85: Variable costing
A) is used for external reporting
Q86: Which of the following statements is not
Q87: Cost structure refers to the relative proportion
Unlock this Answer For Free Now!
View this answer and more for free by performing one of the following actions
Scan the QR code to install the App and get 2 free unlocks
Unlock quizzes for free by uploading documents