Solved

Use the Following Information for Items

Question 2

Multiple Choice

Use the following information for items
Obama Company sells its product for $25 per unit.During 2020, it produced 20,000 units and sold 15,000 units (there was no beginning inventory) .Costs per unit are: direct materials $5, direct labour $4, and variable overhead $3.Fixed costs are: $300,000 manufacturing overhead, and $50,000 selling and administrative expenses.
-Cost of goods sold under absorption costing is


A) $180,000.
B) $405,000.
C) $442,500.
D) $540,000.

Correct Answer:

verifed

Verified

Related Questions

Unlock this Answer For Free Now!

View this answer and more for free by performing one of the following actions

qr-code

Scan the QR code to install the App and get 2 free unlocks

upload documents

Unlock quizzes for free by uploading documents