Division S sells its product to unrelated parties at a price of $20 per unit. It incurs variable costs of $7 per unit and has fixed costs of $50,000 per month. Monthly production is generally 10,000 units.
Division B uses Division S's product in its operations. It can purchase the units from Division S at $20 per unit but must pay $1.50 per unit in shipping costs. Alternatively, Division B can buy from Division S's competition at a delivered price of $21 per unit.
Required:
(a) From the company's perspective, should Division B purchase the units internally or externally? Assume Division S has ample capacity to handle all of Division B's needs.
(b) Would your answer change if Division S can sell everything it produces to outside customers?
Correct Answer:
Verified
View Answer
Unlock this answer now
Get Access to more Verified Answers free of charge
Q102: Table Lake Cruises, Incorporated, operates two divisions:
Q103: Winton Industries evaluates its divisions based on
Q104: The Counter Division can sell externally for
Q105: Division A of Spangler Company expects
Q106: Calvin Machinery Company manufactures heavy-duty equipment
Q108: The Trevor Company operates several investment
Q109: The GrowPro Manufacturing Company has a
Q110: Veritron Division of Argos Incorporated has
Q111: Salamander Company expects the following results
Q112: The Barrel Division of Chemco Incorporated
Unlock this Answer For Free Now!
View this answer and more for free by performing one of the following actions
Scan the QR code to install the App and get 2 free unlocks
Unlock quizzes for free by uploading documents