Solved

The Following Information Summarizes the Standard Cost for Producing One

Question 75

Multiple Choice

The following information summarizes the standard cost for producing one metal tennis racket frame at Spaulding Industries. In addition, the variances for one month's production are given. Assume that all inventory accounts have zero balances at the beginning of the month.
 Standard Cost Per Standard Monthly  Uunit Costs Materials $4.00$8,400 Direct Labor 2 hrs @ $2.60 5.2010,920 Factory Overhead:  Variable 1.803,780 Fixed 5.0010,500$16.00$33,600\begin{array}{lcc}&\text { Standard Cost Per }&\text {Standard Monthly }\\&\text { Uunit}&\text { Costs}\\\text { Materials } & \$ 4.00 & \$ 8,400 \\\text { Direct Labor 2 hrs @ \$2.60 } & 5.20 & 10,920\\\text { Factory Overhead: } & & \\\text { Variable } & 1.80 & 3,780 \\\text { Fixed } & \underline{5.00} & \underline{10,500}\\& \underline{\$16.00}& \underline{\$33,600}\end{array}

 Variances:  Material price $244.75 unfavorable  Material quantity $500.00 unfavorable  Labor rate $520.00 favorable  Labor efficiency $2,080.00 unfavorable \begin{array}{llrl}\text { Variances: }\\\text { Material price } & \$ 244.75 & \text { unfavorable } \\\text { Material quantity } & \$ 500.00 & \text { unfavorable } \\\text { Labor rate } & \$ 520.00 & \text { favorable } \\\text { Labor efficiency } & \$ 2,080.00 & \text { unfavorable }\end{array}


-
What was the actual price per unit paid for the direct material during the month, assuming all materials purchased were put into production?


A) $4.34
B) $4.22
C) $4.11
D) $4.00

Correct Answer:

verifed

Verified

Unlock this answer now
Get Access to more Verified Answers free of charge

Related Questions

Unlock this Answer For Free Now!

View this answer and more for free by performing one of the following actions

qr-code

Scan the QR code to install the App and get 2 free unlocks

upload documents

Unlock quizzes for free by uploading documents