Solved

Ravena Labs \bullet 3,750 Units of Compound Were Produced During the Month

Question 99

Multiple Choice

Ravena Labs., Inc. makes a single product which has the following standards: Direct materials: 2.5 ounces at $20 per ounce
Direct labor: 1.4 hours at $12.50 per hour
Variable manufacturing overhead: 1.4 hours at 3.50 per hour
Variable manufacturing overhead is applied on the basis of standard direct labor-hours. The following data are available for October:
\bullet 3,750 units of compound were produced during the month.
\bullet There was no beginning direct materials inventory.
\bullet Direct materials purchased: 12,000 ounces for $225,000.
\bullet The ending direct materials inventory was 2,000 ounces.
\bullet Direct labor-hours worked: 5,600 hours at a cost of $67,200.
\bullet Variable manufacturing overhead costs incurred amounted to $18,200.
\bullet Variable manufacturing overhead applied to products: $18,375.
The materials price variance for October is:


A) $15,000 Unfavorable
B) $15,000 Favorable
C) $25,000 Unfavorable
D) $25,000 Favorable

Correct Answer:

verifed

Verified

Unlock this answer now
Get Access to more Verified Answers free of charge

Related Questions

Unlock this Answer For Free Now!

View this answer and more for free by performing one of the following actions

qr-code

Scan the QR code to install the App and get 2 free unlocks

upload documents

Unlock quizzes for free by uploading documents