Multiple Choice
Timmy makes $100 per week working in retail. He spends all this income to buy pizza and hair gel. The price of a pizza is $10 and the price of a bottle of hair gel is $4. If Timmy buys 6 pizzas per week, how many bottles of gel can he purchase?
A) 60
B) 40
C) 20
D) 10
E) None of the above answers is correct.
Correct Answer:
Verified
Related Questions