Multiple Choice
-Given the information in the table above, suppose labor is the only variable input. The price of labor is $400 per week and total fixed costs are $1,000 per week. If 170 units are produced, the average total cost is
A) $15.29.
B) $5.88.
C) $9.41.
D) $7.99
Correct Answer:
Verified
Related Questions