Deck 4: Menus and Recipes

Full screen (f)
exit full mode
Question
What is the correct way to express a recipe's yield?

A) by serving
B) by volume
C) by weight
D) any of the above
Use Space or
up arrow
down arrow
to flip the card.
Question
What was Fannie Farmer's obsession?

A) sanitation
B) accurate measurement
C) culinary school curricula
D) cookbooks
Question
Which of the following steps is NOT necessary when receiving a fresh fish delivery?

A) check the temperature of the fish
B) confirm that the fish was actually ordered
C) confirm yield by filleting the fish
D) confirm that the price listed is accurate
Question
If a case containing 12 cans of whole peeled tomatoes costs $28.80, what is the unit cost?

A) $2.20
B) $2.30
C) $2.40
D) $2.10
Question
Standardized recipes are available in many culinary reference books.
Question
Excessive kitchen waste can negatively affect a restaurant's food cost percentage.
Question
Which of the following menu statements would be controlled by truth in advertising laws?

A) "fresh bread"
B) "delicious vegetables"
C) "Roquefort dressing"
D) "big, juicy burgers"
Question
Which of the following is a part of a standardized recipe?

A) cooking procedures
B) portion size
C) amount of each ingredient
D) all of the above
Question
Which of the following does NOT have the same weight as volume?

A) butter
B) oil
C) eggs
D) water
Question
A menu should not combine à la carte, semi à la carte and table d'hôte choices.
Question
What is the selling price of a bowl of chicken pot pie with a 35% food cost and a $2.37 plate cost?

A) $9.50
B) $6.50
C) $6.77
D) $8.29
Question
A typical American meal consists of an appetizer, entrée and dessert.
Question
What type of menu lists each food and beverage item with their prices?

A) semi à la carte menu
B) prix fixe menu
C) à la carte menu
D) table d'hôte menu
Question
What type of menu consists of small portions in four, five or more courses for a fixed price?

A) static menu
B) California menu
C) prix fixe menu
D) tasting menu
Question
What factor does the total recipe cost include?

A) prime costs
B) profit
C) labor
D) ingredient costs
Question
Volume measurement is the best way to measure dry ingredients that may be too small to weigh accurately.
Question
What type of menu do most fast food restaurants use?

A) static menu
B) prix fixe menu
C) cycle menu
D) market menu
Question
Which of the following cartons of lemons weighs more?

A) 96 count
B) 82 count
C) 115 count
D) none of the above
Question
What does FIFO refer to?

A) rotating stock so that the last one purchased is used first
B) rotating stock so that the first one purchased is used first
C) rotating stock so that the first one used is the most recently purchased
D) all of the above
Question
Which of the following is the most important element of menu design?

A) artwork
B) layout
C) cover
D) language
Question
Explain how a prep list helps a chef control waste.
Question
What is a recipe headnote?
Question
What is par or parstock?
Question
Explain why 1 cup of cream is 8 ounces, but 1 cup of flour is approximately 4.5 ounces.
Question
What is the formula for converting total yield in a recipe?
Question
Why is portion control important?
Question
What should you do if a recipe is written in metric units?
Unlock Deck
Sign up to unlock the cards in this deck!
Unlock Deck
Unlock Deck
1/27
auto play flashcards
Play
simple tutorial
Full screen (f)
exit full mode
Deck 4: Menus and Recipes
1
What is the correct way to express a recipe's yield?

A) by serving
B) by volume
C) by weight
D) any of the above
D
2
What was Fannie Farmer's obsession?

A) sanitation
B) accurate measurement
C) culinary school curricula
D) cookbooks
B
3
Which of the following steps is NOT necessary when receiving a fresh fish delivery?

A) check the temperature of the fish
B) confirm that the fish was actually ordered
C) confirm yield by filleting the fish
D) confirm that the price listed is accurate
C
4
If a case containing 12 cans of whole peeled tomatoes costs $28.80, what is the unit cost?

A) $2.20
B) $2.30
C) $2.40
D) $2.10
Unlock Deck
Unlock for access to all 27 flashcards in this deck.
Unlock Deck
k this deck
5
Standardized recipes are available in many culinary reference books.
Unlock Deck
Unlock for access to all 27 flashcards in this deck.
Unlock Deck
k this deck
6
Excessive kitchen waste can negatively affect a restaurant's food cost percentage.
Unlock Deck
Unlock for access to all 27 flashcards in this deck.
Unlock Deck
k this deck
7
Which of the following menu statements would be controlled by truth in advertising laws?

A) "fresh bread"
B) "delicious vegetables"
C) "Roquefort dressing"
D) "big, juicy burgers"
Unlock Deck
Unlock for access to all 27 flashcards in this deck.
Unlock Deck
k this deck
8
Which of the following is a part of a standardized recipe?

A) cooking procedures
B) portion size
C) amount of each ingredient
D) all of the above
Unlock Deck
Unlock for access to all 27 flashcards in this deck.
Unlock Deck
k this deck
9
Which of the following does NOT have the same weight as volume?

A) butter
B) oil
C) eggs
D) water
Unlock Deck
Unlock for access to all 27 flashcards in this deck.
Unlock Deck
k this deck
10
A menu should not combine à la carte, semi à la carte and table d'hôte choices.
Unlock Deck
Unlock for access to all 27 flashcards in this deck.
Unlock Deck
k this deck
11
What is the selling price of a bowl of chicken pot pie with a 35% food cost and a $2.37 plate cost?

A) $9.50
B) $6.50
C) $6.77
D) $8.29
Unlock Deck
Unlock for access to all 27 flashcards in this deck.
Unlock Deck
k this deck
12
A typical American meal consists of an appetizer, entrée and dessert.
Unlock Deck
Unlock for access to all 27 flashcards in this deck.
Unlock Deck
k this deck
13
What type of menu lists each food and beverage item with their prices?

A) semi à la carte menu
B) prix fixe menu
C) à la carte menu
D) table d'hôte menu
Unlock Deck
Unlock for access to all 27 flashcards in this deck.
Unlock Deck
k this deck
14
What type of menu consists of small portions in four, five or more courses for a fixed price?

A) static menu
B) California menu
C) prix fixe menu
D) tasting menu
Unlock Deck
Unlock for access to all 27 flashcards in this deck.
Unlock Deck
k this deck
15
What factor does the total recipe cost include?

A) prime costs
B) profit
C) labor
D) ingredient costs
Unlock Deck
Unlock for access to all 27 flashcards in this deck.
Unlock Deck
k this deck
16
Volume measurement is the best way to measure dry ingredients that may be too small to weigh accurately.
Unlock Deck
Unlock for access to all 27 flashcards in this deck.
Unlock Deck
k this deck
17
What type of menu do most fast food restaurants use?

A) static menu
B) prix fixe menu
C) cycle menu
D) market menu
Unlock Deck
Unlock for access to all 27 flashcards in this deck.
Unlock Deck
k this deck
18
Which of the following cartons of lemons weighs more?

A) 96 count
B) 82 count
C) 115 count
D) none of the above
Unlock Deck
Unlock for access to all 27 flashcards in this deck.
Unlock Deck
k this deck
19
What does FIFO refer to?

A) rotating stock so that the last one purchased is used first
B) rotating stock so that the first one purchased is used first
C) rotating stock so that the first one used is the most recently purchased
D) all of the above
Unlock Deck
Unlock for access to all 27 flashcards in this deck.
Unlock Deck
k this deck
20
Which of the following is the most important element of menu design?

A) artwork
B) layout
C) cover
D) language
Unlock Deck
Unlock for access to all 27 flashcards in this deck.
Unlock Deck
k this deck
21
Explain how a prep list helps a chef control waste.
Unlock Deck
Unlock for access to all 27 flashcards in this deck.
Unlock Deck
k this deck
22
What is a recipe headnote?
Unlock Deck
Unlock for access to all 27 flashcards in this deck.
Unlock Deck
k this deck
23
What is par or parstock?
Unlock Deck
Unlock for access to all 27 flashcards in this deck.
Unlock Deck
k this deck
24
Explain why 1 cup of cream is 8 ounces, but 1 cup of flour is approximately 4.5 ounces.
Unlock Deck
Unlock for access to all 27 flashcards in this deck.
Unlock Deck
k this deck
25
What is the formula for converting total yield in a recipe?
Unlock Deck
Unlock for access to all 27 flashcards in this deck.
Unlock Deck
k this deck
26
Why is portion control important?
Unlock Deck
Unlock for access to all 27 flashcards in this deck.
Unlock Deck
k this deck
27
What should you do if a recipe is written in metric units?
Unlock Deck
Unlock for access to all 27 flashcards in this deck.
Unlock Deck
k this deck
locked card icon
Unlock Deck
Unlock for access to all 27 flashcards in this deck.