Services
Discover
Homeschooling
Ask a Question
Log in
Sign up
Filters
Done
Question type:
Essay
Multiple Choice
Short Answer
True False
Matching
Topic
Mathematics
Study Set
Elementary and Intermediate Algebra Study Set 1
Quiz 1: Notation and Symbols
Path 4
Access For Free
Share
All types
Filters
Study Flashcards
Practice Exam
Learn
Question 1
Multiple Choice
Use the rule for order of operations to simplify the expression as much as possible.
Question 2
Multiple Choice
For the sentence below, write an equivalent expression in symbols. The product of
and
is less than or equal to the sum of
and
.
Question 3
Multiple Choice
Find the next number in the sequence. 2, 2, 4, 6, 10, 16,. . . (A Fibonacci-like sequence.)
Question 4
Multiple Choice
In 1993 the government standardized the way in which nutrition information was presented on the labels of most packaged food products. The figure shows a standardized food label from a package of cookies that I ate at lunch the day I was writing the problems for this problem set. Use the information in the figure to answer the following question.
If I paid $0.50 for the package of cookies, how much did each cookie cost?
Question 5
Multiple Choice
Use the rule for order of operations to simplify the expression as much as possible.
Question 6
Multiple Choice
Use the rule for order of operations to simplify the expression as much as possible.
Question 7
Multiple Choice
Use the rule for order of operations to simplify the expression as much as possible.
Question 8
Multiple Choice
Expand and multiply.