Services
Discover
Homeschooling
Ask a Question
Log in
Sign up
Filters
Done
Question type:
Essay
Multiple Choice
Short Answer
True False
Matching
Topic
Mathematics
Study Set
Math For Business
Quiz 1: Problem Solving With Math
Path 4
Access For Free
Share
All types
Filters
Study Flashcards
Practice Exam
Learn
Question 41
Multiple Choice
Pumpkins at a local farm sell for $.49 per pound. Jim Ring spent $73.50. How many pounds of pumpkins were purchased?
Question 42
Multiple Choice
Lee Co. carpeted its offices, requiring 310 square yards of commercial carpet. The total cost of the carpet at Home Depot was $10,230. How much did Lee pay per square yard?
Question 43
Multiple Choice
At a General Electric Plant they produced 12,000 jet engines in May. General Electric was able to sell 11,000 of these engines. Calculate the total ending inventory cost assuming each engine cost $290,000.
Question 44
Essay
Art Missan has his oil tank filled 12 times per year. His oil tank has a 300-gallon capacity. Assuming the price of home heating fuel is $3.00 per gallon and the tank is completely empty each time Art has it filled, what is Art's average monthly bill? Try to complete blueprint aid to dissecting a word problem.
Question 45
Multiple Choice
If Jan sells 2,500 glow sticks on the Fourth of July at $1.99 each, what will her total profit be if each stick cost her $.88?
Question 46
Multiple Choice
Eric Rose wants to buy a Ford Explorer that costs $26,000 with an interest charge of $3,000. If there are 50 equal payments required, what will Eric's monthly payment be?
Question 47
Multiple Choice
Janet Woo received the following grades in an accounting class at McClenan Community College: 65, 80, 70, 100, 75, and 90. The instructor said he would drop the lowest grade. What is Janet's average?
Question 48
Multiple Choice
True Value Hardware buys 200 snow blowers for $90 each to stock the store for the winter. If True Value sells the 200 snow blowers at $120 each, what is the profit? (sales - cost)
Question 49
Multiple Choice
On Tuesday, Pizza Hut sold 60 plain pizzas at $5 each; 20 meatball pizzas at $8 each; 25 Sicilian pizzas at $9 each; and 33 large crust supremes at $10 each. What were the total dollar sales for Pizza Hut on Tuesday?