If the Total Cost of Producing 2 Pounds of Cheese

Question 11
Multiple Choice

If the total cost of producing 2 pounds of cheese is $6 and the total cost of producing 4 pounds of cheese is $8, then: A)marginal cost of producing cheese declines as output increases. B)average total cost of producing cheese declines as output increases. C)average total cost of producing cheese increases as output increases. D)average total cost remains constant irrespective of the change in output. E)marginal cost remains constant irrespective of the change in output.