During October,tedesco Company Sold 240 Units of Product R

Question 152
Essay

During October,Tedesco Company sold 240 units of Product R.Its beginning inventory and purchases during the month were as follows: img Compute the cost of goods sold under each of three methods: (a)average-cost,(b)LIFO,and (c)FIFO.Assume the periodic inventory system is used.(Show your work.)