expand icon
book College Algebra in Context with Applications for the Managerial, Life, and Social Sciences 3rd Edition by Ronald J Harshbarger, Lisa Yocco cover

College Algebra in Context with Applications for the Managerial, Life, and Social Sciences 3rd Edition by Ronald J Harshbarger, Lisa Yocco

Edition 3ISBN: 032157060X
book College Algebra in Context with Applications for the Managerial, Life, and Social Sciences 3rd Edition by Ronald J Harshbarger, Lisa Yocco cover

College Algebra in Context with Applications for the Managerial, Life, and Social Sciences 3rd Edition by Ronald J Harshbarger, Lisa Yocco

Edition 3ISBN: 032157060X
Exercise 40
Step-by-step solution
Verified
like image
like image

Step 1 of 22

Consider the following data:

1. The selling price of MP3 players is $98 per each unit.

2. The fixed costs for the production of MP3 players are $262,500.

3. The cost per unit for production is $23.

1.

Objective is to find the total revenue function.

Use the fact that, the revenue is the product of the selling price per unit, p and the number of units, x. This can be mathematically expressed as follows:

    <div class=answer> Consider the following data: 1. The selling price of MP3 players is $98 per each unit. 2. The fixed costs for the production of MP3 players are $262,500. 3. The cost per unit for production is $23. 1. Objective is to find the total revenue function. Use the fact that, the revenue is the product of the selling price per unit, <i>p </i>and the number of units, <i>x</i>. This can be mathematically expressed as follows:   In this problem, the selling price per unit is $98. Let <i>x</i> be the number of units. Substitute $98 for <i>p</i> in the revenue function formula:   Therefore, the total revenue function is

In this problem, the selling price per unit is $98.

Let x be the number of units.

Substitute $98 for p in the revenue function formula:

    <div class=answer> Consider the following data: 1. The selling price of MP3 players is $98 per each unit. 2. The fixed costs for the production of MP3 players are $262,500. 3. The cost per unit for production is $23. 1. Objective is to find the total revenue function. Use the fact that, the revenue is the product of the selling price per unit, <i>p </i>and the number of units, <i>x</i>. This can be mathematically expressed as follows:   In this problem, the selling price per unit is $98. Let <i>x</i> be the number of units. Substitute $98 for <i>p</i> in the revenue function formula:   Therefore, the total revenue function is

Therefore, the total revenue function is     <div class=answer> Consider the following data: 1. The selling price of MP3 players is $98 per each unit. 2. The fixed costs for the production of MP3 players are $262,500. 3. The cost per unit for production is $23. 1. Objective is to find the total revenue function. Use the fact that, the revenue is the product of the selling price per unit, <i>p </i>and the number of units, <i>x</i>. This can be mathematically expressed as follows:   In this problem, the selling price per unit is $98. Let <i>x</i> be the number of units. Substitute $98 for <i>p</i> in the revenue function formula:   Therefore, the total revenue function is


Step 2 of 22


Step 3 of 22


Step 4 of 22


Step 5 of 22


Step 6 of 22


Step 7 of 22


Step 8 of 22


Step 9 of 22


Step 10 of 22


Step 11 of 22


Step 12 of 22


Step 13 of 22


Step 14 of 22


Step 15 of 22


Step 16 of 22


Step 17 of 22


Step 18 of 22


Step 19 of 22


Step 20 of 22


Step 21 of 22


Step 22 of 22

close menu
College Algebra in Context with Applications for the Managerial, Life, and Social Sciences 3rd Edition by Ronald J Harshbarger, Lisa Yocco
cross icon