
College Algebra in Context with Applications for the Managerial, Life, and Social Sciences 3rd Edition by Ronald J Harshbarger, Lisa Yocco
النسخة 3الرقم المعياري الدولي: 032157060X
College Algebra in Context with Applications for the Managerial, Life, and Social Sciences 3rd Edition by Ronald J Harshbarger, Lisa Yocco
النسخة 3الرقم المعياري الدولي: 032157060Xالخطوة 1 من22
Consider the following data:
1. The selling price of MP3 players is $98 per each unit.
2. The fixed costs for the production of MP3 players are $262,500.
3. The cost per unit for production is $23.
1.
Objective is to find the total revenue function.
Use the fact that, the revenue is the product of the selling price per unit, p and the number of units, x. This can be mathematically expressed as follows:
In this problem, the selling price per unit is $98.
Let x be the number of units.
Substitute $98 for p in the revenue function formula:
Therefore, the total revenue function is
الخطوة 2 من 22
الخطوة 3 من 22
الخطوة 4 من 22
الخطوة 5 من 22
الخطوة 6 من 22
الخطوة 7 من 22
الخطوة 8 من 22
الخطوة 9 من 22
الخطوة 10 من 22
الخطوة 11 من 22
الخطوة 12 من 22
الخطوة 13 من 22
الخطوة 14 من 22
الخطوة 15 من 22
الخطوة 16 من 22
الخطوة 17 من 22
الخطوة 18 من 22
الخطوة 19 من 22
الخطوة 20 من 22
الخطوة 21 من 22
الخطوة 22 من 22
لماذا لم يعجبك هذا التمرين؟
أخرى