Solved

The Weekly Cost C of Producing Units X in a Manufacturing

Question 32

Multiple Choice

The weekly cost C of producing units x in a manufacturing process is given by C(x) =30x+750C ( x ) = 30 x + 750 .The number of units x produced in t hours is given by x(t) =70tx ( t ) = 70 t . ​
Find the cost of the units produced in 6 hours.


A) 11,855
B) 11,850
C) 11,846
D) 13,350
E) 11,854

Correct Answer:

verifed

Verified

Unlock this answer now
Get Access to more Verified Answers free of charge

Related Questions

Unlock this Answer For Free Now!

View this answer and more for free by performing one of the following actions

qr-code

Scan the QR code to install the App and get 2 free unlocks

upload documents

Unlock quizzes for free by uploading documents