Solved

The EG Company Produces and Sells One Product: a Microwave

Question 129

Essay

The EG Company produces and sells one product: a microwave oven.The following data refer to the year just completed:
 Beginning inventory $0 Units produced 25,000 Units sold 20,000 Sales price per unit $400 Selling and administrative expenses:  Variable per unit $15 Fixed (total) $275,000 Manufacturing costs:  Direct materials cost per unit $200 Direct labour cost per unit $50 Variable overhead cost per unit $30 Fixed overhead (total) $300,000\begin{array}{|l|r|}\hline \text { Beginning inventory } & \$ 0 \\\hline \text { Units produced } & 25,000 \\\hline \text { Units sold } & 20,000 \\\hline \text { Sales price per unit } & \$ 400 \\\hline \text { Selling and administrative expenses: } & \\\hline \text { Variable per unit } & \$ 15 \\\hline \text { Fixed (total) } & \$ 275,000\\\hline \text { Manufacturing costs: } & \\\hline \text { Direct materials cost per unit } & \$ 200 \\\hline \text { Direct labour cost per unit } & \$ 50 \\\hline \text { Variable overhead cost per unit } & \$ 30 \\\hline \text { Fixed overhead (total) } & \$ 300,000\\\hline\end{array}

Assume that direct labour is a variable cost.
Required:
a)Compute the cost of a single unit of product under both the absorption costing and variable costing approaches.
b)Prepare an income statement for the year using absorption costing.
c)Prepare an income statement for the year using variable costing.
d)Reconcile the absorption costing and variable costing operating income figures in b)and c)above.

Correct Answer:

verifed

Verified

None...

View Answer

Unlock this answer now
Get Access to more Verified Answers free of charge

Related Questions

Unlock this Answer For Free Now!

View this answer and more for free by performing one of the following actions

qr-code

Scan the QR code to install the App and get 2 free unlocks

upload documents

Unlock quizzes for free by uploading documents