Sheldon Toys Inc manufactures toy cannons. This period, beginning WIP inventory was 4000 units that were 30 per cent complete, and ending inventory was 2000 units that were 40 per cent complete. Beginning and ending WIP costs were $10 000 and $7000 respectively. Further, 9000 units were produced this year at a cost of $25 000.
-What is the cost per equivalent unit,if the FIFO method was used?
A) $3.27
B) $2.24
C) $3.81
D) $4.29
Correct Answer:
Verified
Q37: Sheldon Toys Inc manufactures toy cannons. This
Q38: Delaney Products uses process costing.The following
Q39: Bost Products Inc. manufactures plastic products
Q41: Maximilian CD producers use the weighted
Q42: Mighty Mouse Toy Factory uses the
Q43: Under what circumstances might physical units and
Q44: Aster Manufacturing uses the weighted-average method
Q45: What is the FIFO and process costing
Q74: Which costs should be included in the
Q77: Which costs should be included in the
Unlock this Answer For Free Now!
View this answer and more for free by performing one of the following actions
Scan the QR code to install the App and get 2 free unlocks
Unlock quizzes for free by uploading documents