If 1 unit each of land and labor are used to make product A (costing a total of $10) , and 1 unit of land and 3 units of labor are used to make product B (costing a total of $22) , then the price of:
A) land is $6 and the price of labor is $4.
B) labor is $6 and the price of land is $4.
C) land is $8 and the price of labor is $2.
D) each input is $4.
E) labor is 3 times the price of land, but the exact amount cannot be determined from the above.
Correct Answer:
Verified
Q8: Use the following to answer questions :
Figure
Q9: Use the following to answer questions :
Figure
Q10: Use the following to answer questions :
Table
Q11: The equal-product curve is a locus of
Q12: Use the following to answer questions :
Figure
Q14: The optimum input combination for a firm,
Q15: Use the following to answer questions :
Table
Q16: Use the following to answer questions :
Figure
Q17: Use the following to answer questions :
Table
Q18: If a firm is initially producing at
Unlock this Answer For Free Now!
View this answer and more for free by performing one of the following actions
Scan the QR code to install the App and get 2 free unlocks
Unlock quizzes for free by uploading documents