Multiple Choice
When a monopolist sells two units of output its total revenues are $100. When the monopolist sells three units of output its total revenues are $120. When the monopolist sells three units of output, the price per unit is
A) $6.67.
B) $20.
C) $33.33.
D) $40.
Correct Answer:
Verified
Related Questions