Solved

Solve the Application Problem 32oz32 \mathrm{oz} Of Potato Salad, for a Total Of

Question 203

Short Answer

Solve the application problem.
-Lori bought 3 containers, each with 32oz32 \mathrm{oz} of potato salad, for a total of $7.39\$ 7.39 . What is the price per pound of potato salad, rounded to the nearest cent?

Correct Answer:

verifed

Verified

Unlock this answer now
Get Access to more Verified Answers free of charge

Related Questions

Unlock this Answer For Free Now!

View this answer and more for free by performing one of the following actions

qr-code

Scan the QR code to install the App and get 2 free unlocks

upload documents

Unlock quizzes for free by uploading documents