During the current year, Mary is compiling figures for a cookie factory's cost accounting, which is currently utilizing traditional costing. The factory produces two kinds of cookies: chocolate chip and oatmeal raisin. Mary would like to calculate the total cost per unit and notes the following costs for chocolate chip: Direct Materials (DM) , $68,300; and Direct Labor (DL) , $82,450; and the following costs for oatmeal raisin: Direct Materials, $57,890; and Direct Labor, $71,708. The Manufacturing Overhead (MOH) for each cookie will be 85% of their direct labor cost. They created 126,756 units of chocolate chip and 104,222 units of oatmeal raisin during the period. What is the factory's total cost per unit for chocolate chip?
A) $1.64
B) $1.74
C) $2.00
D) $2.10
Correct Answer:
Verified
Q12: Susan is currently working on assembling some
Q13: Tasty Sauce, Inc. is currently comparing their
Q14: A company is currently using traditional costing
Q15: Sharon has decided to try and calculate
Q16: Rose, Inc., a factory that produces two
Q18: Bard Inc. is currently comparing a potential
Q19: An organization currently employs traditional costing for
Q20: Susan has gathered the following data about
Q21: Activity-Based Costing (ABC) requires that its users
Q22: When using Activity-Based Costing (ABC) a manufacturing
Unlock this Answer For Free Now!
View this answer and more for free by performing one of the following actions
Scan the QR code to install the App and get 2 free unlocks
Unlock quizzes for free by uploading documents