BioClinic sells its product for $80 per unit. During 2025, it produced 120,000 units and sold 105,000 units. Costs per unit are: direct materials $25, direct labor $10, variable overhead $5, and variable operating expenses $3. Fixed costs are $840,000 manufacturing overhead, and $75,000 operating expenses. Assuming no variances were reported, no beginning inventory and the company uses absorption costing, how much is the per unit product cost?
A) $40.
B) $43.
C) $47.
D) $50.
Correct Answer:
Verified
Q18: Crystal, the owner of Crystal Clean, is
Q19: Crystal, the owner of Crystal Clean, is
Q20: Crystal, the owner of Crystal Clean, is
Q21: Crystal, the owner of Crystal Clean, is
Q22: Crystal, the owner of Crystal Clean, is
Q24: BioClinic sells its product for $80 per
Q25: BioClinic sells its product for $80 per
Q26: BioClinic sells its product for $80 per
Q27: BioClinic sells its product for $80 per
Q28: The following information applies to Hawks Corporation:
Unlock this Answer For Free Now!
View this answer and more for free by performing one of the following actions
Scan the QR code to install the App and get 2 free unlocks
Unlock quizzes for free by uploading documents