Solved

A Production Manager Wants to Determine How Many Units of Each

Question 34

Essay

A production manager wants to determine how many units of each product to produce weekly to maximize weekly profits.Production requirements for the products are shown in the following table.
 Product  Material 1(lbs.)  Material 2(lbs.)  Labor (hours) A324 B142C5 none 3.5\begin{array} { l c c c } \text { Product } & \text { Material 1(lbs.) } & \text { Material 2(lbs.) } & \text { Labor (hours) } \\ \mathrm { A } & 3 & 2 & 4 \\\mathrm {~B} & 1 & 4 & 2 \\\mathrm { C } & 5 & \text { none } & 3.5\end{array}
Material 1 costs $7 a pound,material 2 costs $5 a pound,and labor costs $15 per hour.Product A sells for $101 a unit,product B sells for $67 a unit,and product C sells for $97.50 a unit.Each week there are 300 pounds of material 1;400 pounds of material 2;and 200 hours of labor.Also,there is a weekly demand of 10 units of product C each week.Use Excel to formulate and solve this problem.

Correct Answer:

verifed

Verified

Unlock this answer now
Get Access to more Verified Answers free of charge

Related Questions

Unlock this Answer For Free Now!

View this answer and more for free by performing one of the following actions

qr-code

Scan the QR code to install the App and get 2 free unlocks

upload documents

Unlock quizzes for free by uploading documents