Set up an equation that can be used to solve the problem. Solve the equation and answer the question asked.
-At a gourmet nut shop, nuts are sold in bulk. Cashews sell for $1.30 per pound and macadamia nuts sell for $8.55 per pound. Lee wishes to purchase 5 pounds of mixed nuts by mixing 3.5 pounds of cashews and 1.5
Pounds of macadamia nuts. What will be the price per pound of the mixture?
A) $31.88
B) $6.38
C) $3.48
D) $17.38
Correct Answer:
Verified
Q81: Set up an equation that can be
Q82: Set up an equation that can be
Q83: Set up an equation that can be
Q84: Set up an equation that can be
Q85: Set up an equation that can be
Q87: Set up an equation that can be
Q88: Set up an equation that can be
Q89: Set up an equation that can be
Q90: Set up an equation that can be
Q91: Set up an equation that can be
Unlock this Answer For Free Now!
View this answer and more for free by performing one of the following actions
Scan the QR code to install the App and get 2 free unlocks
Unlock quizzes for free by uploading documents