Multiple Choice
Substitute to find the value of the expression.
-In one store, bananas cost 60 cents per pound. The cost, in dollars, of pounds of bananas is . What is the cost of pounds of bananas?
A)
B)
C)
D)
Correct Answer:
Verified
Related Questions
Q5: Translate the phrase to an algebraic
Q6: Evaluate. Q7: Translate the phrase to an algebraic Q8: Evaluate. Q9: Substitute to find the value of Q11: Substitute to find the value of Q12: Translate the phrase to an algebraic Q13: Evaluate. Q14: Substitute to find the value of Q15: Evaluate.
-
-
-
-
Unlock this Answer For Free Now!
View this answer and more for free by performing one of the following actions
Scan the QR code to install the App and get 2 free unlocks
Unlock quizzes for free by uploading documents