Use the following information for the next 5 questions.
The Great Foods Company processes milk into skim milk and butter. This year 70,000 gallons of will be processed, costing $40,000. If processed to the split-off point, this will yield 40,000 gallons of skim milk and 10,000 pounds of butter. Skim milk is sold to distributors for $1 per gallon and butter is sold for $0.75 per pound. Great Foods has the option of processing the two products further. Skim milk can be processed into canned, sweetened, condensed skim milk and sold for $0.80 per can. One gallon of skim milk makes 2 cans of condensed milk. To process 40,000 gallons of skim milk will cost $18,000. Butter can be processed into cake frosting, sold in containers for $2 each. One pound of butter goes into each container of frosting. The cost of processing 10,000 pounds of butter into frosting costs $15,000.
-What is the per-unit joint cost allocated to condensed milk and frosting if the constant gross margin net realizable value method is used?
A) $1.470248 per can and $0.2381 per container
B) $0.94048 per can and $0.2311 per container
C) $0.69524 per can and $1.7381 per container
D) None of the above
Correct Answer:
Verified
Q104: Use the following information for the next
Q106: Use the following information for the next
Q107: Use the following information for the next
Q108: Which of the following is the most
Q110: Use the following information for the next
Q111: A company incurs joint costs of $700
Q112: Use the following information for the next
Q113: Under the constant gross margin NRV method:
I.
Q113: Suppose a joint process yields 3 main
Q114: Use the following information for the next
Unlock this Answer For Free Now!
View this answer and more for free by performing one of the following actions
Scan the QR code to install the App and get 2 free unlocks
Unlock quizzes for free by uploading documents